Jump to content

Српска Историја

Recommended Posts

3 минута раније, Јури said:

Jes sigurno je tako , ne vole nas rusi nego sve iz interesa, 100% je tako 

Руси генерално готиве више Бугаре него нас али овде се не ради о томе. Свака власт ради потезе које мисли да су у том тренутку најбоље за њену државу или за лични интерес а не из разлога да ли неког воли или не.

• Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Just now, Деееккки said:

Руси генерално готиве више Бугаре него нас али овде се не ради о томе. Свака власт ради потезе које мисли да су у том тренутку најбоље за њену државу или за лични интерес а не из разлога да ли неког воли или не.

Pa da. Samo drzimo se istorije, da ne ulazimo u sadasnje stanje da ne bi brisali... Njima su Bugari bili blizi u fizickom smislu, prosta geografija, i normalno da ce lakse preko njih pokusati da izadju na Carigrad..

Just now, Јури said:

Jes ne velim sve ste u pravu vazda su rusi nas iskorišćavali, nikad nam pomogli nisu

Poklopili su nam se interesi u Karadjordjevom ustanku, i naravno dobrim delom te 1914. s tim da ni tad nije bilo crno-belo...

7 минута раније, Fezco said:

Pa da. Samo drzimo se istorije, da ne ulazimo u sadasnje stanje da ne bi brisali... Njima su Bugari bili blizi u fizickom smislu, prosta geografija, i normalno da ce lakse preko njih pokusati da izadju na Carigrad..

Poklopili su nam se interesi u Karadjordjevom ustanku, i naravno dobrim delom te 1914. s tim da ni tad nije bilo crno-belo...

Није само геополитички већ и културолошки су Бугари ближи Русима. 

Било је још поклапања интереса у 19ом веку али то је то, поклапање интереса и нема ту пуно сентимената нити би требало да их буде. 

Баш ме чуди да се Мира Радојевић осмелила да гукне тако нешто.😀

Just now, Деееккки said:

Није само геополитички већ и културолошки су Бугари ближи Русима. 

Било је још поклапања интереса у 19ом веку али то је то, поклапање интереса и нема ту пуно сентимената нити би требало да их буде. 

Баш ме чуди да се Мира Радојевић осмелила да гукне тако нешто.😀

Prijatna i fina zena. Ja inace gotivim to rusenje stereotipa potpuno nezavisno od ideologije, jer o istoriji kao i o fudbalu svi vole da pricaju, a cesto se kolektivno pamcenje ne poklapa sa dogadjajima, procesima o kojima svedoce izvori. Jedan deda je skoro pa hteo da me bije kad sam mu rekao da Vuk Brankovic nije izdao na Kosovu 1389. :D

Тако је . А право питање је ко и зашто ствара "колективно сећање" које није базирано на историјским подацима.

Такође, има и супротних примера где се неаргументовано и са анти-српском политичком агендом приказују неки догађаји односно неки факти који су за понос из наше прошлости покушавају да се интерпретирају као митови као у не тако давно објављеној књизи Дејана Ристића.

Just now, Деееккки said:

Тако је . А право питање је ко и зашто ствара "колективно сећање" које није базирано на историјским подацима.

Такође, има и супротних примера где се неаргументовано и са анти-српском политичком агендом приказују неки догађаји односно неки факти који су за понос из наше прошлости покушавају да се интерпретирају као митови као у не тако давно објављеној књизи Дејана Ристића.

Imam tu knjigu od Ristica, cek da nisi ti Dejan Ristic? Ahahahaha.. 🤣 Najgora stvar je ta sto i da imas potpuno ciste namere tesko je u potpunosti izbegnuti ideolosko tumacenje. Ti naravno mozes i moras da budes objektivan kad imas verodostojan izvor ispred sebe, ali recimo sam izbor teme, pocetna hipoteza, to su neke stvari od kojih je tesko da se do kraja decentriras, da ne kazem nemoguce... Ali opet naravno da to nije ni blizu taj ekstrem kao ovo o cemu govorimo kada citave elite kreiraju neki narativ...

6 минута раније, Fezco said:

Imam tu knjigu od Ristica, cek da nisi ti Dejan Ristic? Ahahahaha.. 🤣 Najgora stvar je ta sto i da imas potpuno ciste namere tesko je u potpunosti izbegnuti ideolosko tumacenje. Ti naravno mozes i moras da budes objektivan kad imas verodostojan izvor ispred sebe, ali recimo sam izbor teme, pocetna hipoteza, to su neke stvari od kojih je tesko da se do kraja decentriras, da ne kazem nemoguce... Ali opet naravno da to nije ni blizu taj ekstrem kao ovo o cemu govorimo kada citave elite kreiraju neki narativ...

Не постоји почетна хипотеза. Она се помаља кроз историјско истраживање.

Остало су филозофско-историјске теме које нису толико интересантне плебсу тако да нећу гушити тему осим да додам да пост-модернистичко гледиште историје  код мене све више има прођу.

Just now, Деееккки said:

Не постоји почетна хипотеза. Она се помаља кроз историјско истраживање.

Остало су филозофско-историјске теме које нису толико интересантне плебсу тако да нећу гушити тему осим да додам да пост-модернистичко гледиште историје  код мене све више има прођу.

Da da, to je tacno, al cek cisto logicki, ako se nesto menja znaci da je postojao i njen pocetak? Post-modernisticko glediste o negiranju cinjenice je u nasoj istoriografiji koliko kapiram negativno primljeno, ili makar sa rezervom... Ja to nisam toliko istrazivao za sada...

Al sto kazes nije to privlacna tema neistoricarima, zato mi kazi za Vlatka Vladjevica sto ga zamenise s krivim ni duznim imenjakom Vukovicem ahahaahah... 😂

1 hour ago, Деееккки said:

Ко их је заменио, нисам за то чуо ?

Pa valjda u jednom italijanskom izvoru stoji da su se Vladjevic i jos jedan velikas povukli iz bitke, a narodu trebao veci ,,izdajnik,, pa onda daj ovoga Vlatka Vukovica... Sad da ne sirim u detalje, siguran sam da znas da je Konstantin Mihailovic prvi naglasavao izdaju uvek i svuda, pa i na Kosovu Polju zbog licnih iskustava i svega sto je preziveo, i onda imas Jagica 1875. koji objavljuje Orbina, itd.. U svakom slucaju ne bi se prica o izdaji primila u narodu da isti nije bio zagrejan za nju... To na foru ma nisu nas Turci nadjacali nego se ne zna gde bi nam bio kraj da nije izdajnika, tesenje a ujedno i nekakav optimizam i motivacija da mozes, ***** li ga, tako ja tumacim.....

Нисам чуо за италијански извор који је помешао Вуковића и Влађевића иако сам читао доста извора о Косовском боју тако да хвала на информацији.

Рекао бих да се када је Михаиловић писао већ усталило предање да је Бранковић издао и да је он то само пренео. Наравно, лично искуство му је допринело да поверује у ту причу.

8 hours ago, Деееккки said:

Нисам чуо за италијански извор који је помешао Вуковића и Влађевића иако сам читао доста извора о Косовском боју тако да хвала на информацији.

Рекао бих да се када је Михаиловић писао већ усталило предање да је Бранковић издао и да је он то само пренео. Наравно, лично искуство му је допринело да поверује у ту причу.

Ako hoces mogu Jecmenicu da pitam za to ahahaha.. 😅 Ja ne verujem da je Vuk Brankovic figurirao kao moguci izdajnik pre Mihailovica i Orbinovog Kraljevstva Slovena... Koliko se secam Mihailovic je kao decak odveden u janjicare pri pradu Novog Brda 1455. i potom je u narednim decenijama pisao tu svoju Tursku hroniku... A Orbinovo delo je mislim 1601. izaslo, ispravi me ako gresim.. Dakle to je taj neki proces od druge polovine 15. veka do pocetka 17..

Vuk Brankovic je umro godinu dana posle Nikopolja, i ne vidim zbog cega bi se vec tada na taj nacin tumacila njegova uloga, kneginja Milica je za racun Stefanovog legitimiteta gradila Lazarov kult mucenika manje vise dok je Brankovic jos bio ziv, onda kasnije imas Djuradja koji vlada 30 godina kao despot, nema razloga da se nesto anatemise... Pa kod Bertrandona ti je opisano koliko je Djuradj Brankovic grcao da sacuva Srpsku Despotovinu...

I onda taman relativno brzo dolazi Mihailovic sa svojim uputstvom hriscanskim vladarima za borbu protiv Turaka.. :D

За ово питање битно је утврдити када су у народу настале песме које су после сврстане у косовски циклус песама и у којима се помиње издајство. Преовладава мишљење да су оне настале у 15ом веку тако да је Михаиловић могао из њих да узме мотив издајства. Константин Филозоф о томе није смео да пише и да је хтео јер је писао у доба Ђурђа Бранковића.

47 minutes ago, Деееккки said:

За ово питање битно је утврдити када су у народу настале песме које су после сврстане у косовски циклус песама и у којима се помиње издајство. Преовладава мишљење да су оне настале у 15ом веку тако да је Михаиловић могао из њих да узме мотив издајства. Константин Филозоф о томе није смео да пише и да је хтео јер је писао у доба Ђурђа Бранковића.

Hmm.. Da, onda nije logicno sto kazes, al pazi ovo, sad sam ukucao na google Kosovski cikls, koliko god da je wikipedia ozloglasena, stoji odma u drugoj recenici da su te pesme pisane iz vremena turskog ropstva, pa kad tako postavis stvari ima smisla da je od Mihailovica krenulo...

A sto se tice Konstantina Filozofa, to recimo mislim da bi siroj populaciji bilo zanimljivo da cita one njegove opise kad je pao mrak u podne, ikone se digle ka Nebu, udario grom, i onda ko da mu je to malo nego pokojni despot Stefan licno dolazi u njegovu kucu i trazi od njega da napise zitije.. 😀 Mislim naravno da mi je jasno cemu zitije sluzi i zbog cega i kako se pise, i covek koliko god da je verujuci, pa opet ne moze makar malo da mu ne bude smesno...

To mu je inace kapitalno delo, i sumnjam da bi Djuradj pustio da ovaj toliko hvali prethodnog despota da je narod vec imao tu jasnu podelu dve porodice gde je jedna junacka i stradalnicka, a druga izricito izdajnicka... Mislim svakako je zanimljivo ovo sto pricamo, jer jbg nemamo izvora za taj period nesto previse...

11 hours ago, Fezco said:

Hmm.. Da, onda nije logicno sto kazes, al pazi ovo, sad sam ukucao na google Kosovski cikls, koliko god da je wikipedia ozloglasena, stoji odma u drugoj recenici da su te pesme pisane iz vremena turskog ropstva, pa kad tako postavis stvari ima smisla da je od Mihailovica krenulo...

A sto se tice Konstantina Filozofa, to recimo mislim da bi siroj populaciji bilo zanimljivo da cita one njegove opise kad je pao mrak u podne, ikone se digle ka Nebu, udario grom, i onda ko da mu je to malo nego pokojni despot Stefan licno dolazi u njegovu kucu i trazi od njega da napise zitije.. 😀 Mislim naravno da mi je jasno cemu zitije sluzi i zbog cega i kako se pise, i covek koliko god da je verujuci, pa opet ne moze makar malo da mu ne bude smesno...

To mu je inace kapitalno delo, i sumnjam da bi Djuradj pustio da ovaj toliko hvali prethodnog despota da je narod vec imao tu jasnu podelu dve porodice gde je jedna junacka i stradalnicka, a druga izricito izdajnicka... Mislim svakako je zanimljivo ovo sto pricamo, jer jbg nemamo izvora za taj period nesto previse...

Тако пише на википедији али филолози сматрају да у доба неписмености народа такве песме и приче су морале настати у генерацији у којој се догађај одиграо. Мало је вероватно да се прво читало о догађају, јер није ни имало одакле да се чита, па онда ствара песма. Бенедикт Курипечић који пише 1530.године помиње епске песме о Милошу тако да су оне тада већ постојале и биле познате Михаиловићу.

On 10/19/2022 at 12:22 AM, Јури said:

Jes ne velim sve ste u pravu vazda su rusi nas iskorišćavali, nikad nam pomogli nisu

Јури, ево ти интервју једне Рускиње која је дошла овде да живи. Не бих поверовао да моја искуства са Русима којих сам доста упознао на путовањима нису идентична. Кад бих рекао да сам Србин понашали су се као да сма рекао да сам Француз, Италијан, Шпанац...ма свеједно, тотално хладно и незаинтересовано.

Rekla je i da Rusi nemaju pojma ko su Srbi, da uopšte nas ne osećaju kao bratski narod, da je ona za Srbiju saznala preko - fudbala.

"Ovde svi kad čuju da ste Rus, oni vas odmah časte pićem. Ali u Rusiji, Rusi pojma nemaju ko su Srbi. Ovde su verovatno vama svi govorili još školi da su Srbi i Rusi bratski narod, ali tužna istina je da u Rusiji mi nemamo takav stav prema Srbima. Većina Rusa ne zna ni gde je Srbija

5 hours ago, Деееккки said:

Јури, ево ти интервју једне Рускиње која је дошла овде да живи. Не бих поверовао да моја искуства са Русима којих сам доста упознао на путовањима нису идентична. Кад бих рекао да сам Србин понашали су се као да сма рекао да сам Француз, Италијан, Шпанац...ма свеједно, тотално хладно и незаинтересовано.

Rekla je i da Rusi nemaju pojma ko su Srbi, da uopšte nas ne osećaju kao bratski narod, da je ona za Srbiju saznala preko - fudbala.

"Ovde svi kad čuju da ste Rus, oni vas odmah časte pićem. Ali u Rusiji, Rusi pojma nemaju ko su Srbi. Ovde su verovatno vama svi govorili još školi da su Srbi i Rusi bratski narod, ali tužna istina je da u Rusiji mi nemamo takav stav prema Srbima. Većina Rusa ne zna ni gde je Srbija

Moje dvije sestre su bile u Moskvi i St Petersburgu na razmjeni, i gdje god su pricale da su Srpkinje naisle su na dobrodoslicu. Od profesora do ljudi koji rade u studentskim domovima.

Kao sto rece @vodomer Blic i njihovi tekstovi su mi dno. Blic da mi napise da sam navijac Zvezde ja bih i u to posumjao.