Jump to content

Звездина ревија

Recommended Posts

Звездина ревија

Звездина ревија је српски часопис који је у целости посвећен Спортском друштву Црвена звезда и као такав, једини је представник те врсте у Србији. Најстарији је на Балкану и један од листова са најдужом традицијом у Европи. У овом листу могу се наћи подаци о свим секцијама црвено-белих и резултатима који се у оквиру овог друштва постижу.

Историја

Првобитна Звездина ревија је излазила јако кратко, да би њен рад био обновљен 1953. године, али је потрајала само до 1955. године. Редовно је овај лист почео да излази тек 1961.[1] и зато се, заправо, за први званични број управо узима тај, штампан 18. марта 1961. године. Та "Звездина ревија" је штампана у "Политици" на осам страна великог формата у виду полумесечника, а као главни уредник био је потписан фудбалер Звезде Рајко Митић. Тај први број одштампан је у 25 хиљада примерака и сви до једног су били распродати, услед чега је тадашње уредништво листа морало да се извињава свима онима који нису успели да га набаве. Главни уредник од броја 98 био је Слободан Ћосић, кога је на том месту наследио доајен српског новинарства Љубиша Вукадиновић. Од првог објављеног броја, па све до броја 112 лист је излазио на великом формату и то у виду полумесечника, али се од овог броја он смањује, повећава се број страна и престаје се са праксом полумесечног излажења и прелази се на месечник. Касније, тај мали формат поново бива замењен већим, али је најважнија промена која се догодила везана за 1. мај 1972. године када је изашао први број овог магазина у боји.

Што се тиче тиража, и он је варирао, зависно од тога у каквим се условима радило, па самим тим ни не чуди податак да је највише примерака штампано управо "златних" седамдесетих, док је сходно ситуацији у земљи, најмањи број издатих комада управо у данашње време. Наиме, тих седамдесетих година штампан је тираж од 30.000 примерака, од чега се продавало око 25.000. Осамдесетих је тираж смањен на 25 хиљада, од чега је продавано између 15 и 20 хиљада, да би деведесетих дошло да наглог пада и силазне путање. У том периоду постојала је и месечна претплата на "Звездину ревију", па се на тај начин лист продавао и широм света, од Аустралије до Јужне Америке. У то време највећи број продатих примерака бележен је у Книну, Бенковцу, Тузли, Патрини. Како се рат ширио и земља смањивала, тако је и Звездина ревија штампана у све мањем тиражу, да би од 2000. године на овамо тај број био сведен на свега 2.000, од чега бива продато око 1.000 комада.

Потребно је напоменути да се у последњих неколико година, заправо од 2006. године, када је спортско друштво Црвена звезда славило 61. рођендан, "Звездина ревија" може наћи и на интернету у виду ПДФ формата, при чему је омогућено бесплатно "скидање" садржаја, па је на тај начин и бројка од 1.500 продатих примерака донекле и разумљива. У последњој деценији место главног уредника резервисано је за Зорана Аврамовића, који је на то место дошао уочи излажења јубиларног 500. броја, док је извршни уредник Милан Блешић. У петој декади излажења часопис "Звездина ревија" је прославио и два јубилеја - 500. и 600. број, који су штампани марта 2000. године и октобра 2011. године.

Акције

У историји "Звездине ревије" постоји неколико акција које се протежу практично од самог оснивања. Оно по чему се овај спортски магазин издваја у односу на остале и по чему јесте јединствен и оригиналан јесу избори који се организују деценијама уназад, а од којих су свакако најзначајнији:

image.thumb.jpeg.0d3f323b427e0af40cd8d9629c837254.jpeg

image.thumb.jpeg.6590e2f90395c405c1eabe80367a0b5d.jpeg

image.thumb.jpeg.8b65986c0be457bdeb837d23de81af16.jpeg

image.thumb.jpeg.c29927cc82d19481b32a05d5e1d7d52f.jpeg

image.thumb.jpeg.fa9c7487f7872104078b61c8bd0a19e1.jpeg

image.thumb.jpeg.9eb7fe27f93cdc9acabcefcddea9bc68.jpeg

image.thumb.jpeg.608a9feba4fe2d970f11798baa766783.jpeg

image.thumb.jpeg.d1a4a2c4d853be659c0a6c931aba3aa6.jpeg

image.thumb.jpeg.55e2a519d353900ef2626eafe61b542d.jpeg

image.thumb.jpeg.fde5e0db702d381e1c5cd09dbdc4dffe.jpeg

image.thumb.jpeg.4b4b3a687884f78cc58a81e6c94589cd.jpeg

image.thumb.jpeg.5e2d82152adc3d422609921b78d6f98a.jpeg

image.thumb.jpeg.cfe69094e7365ff4446815118a5320dd.jpeg

image.thumb.jpeg.dcf5f7ad1513233301b80ede5dfeebcf.jpeg

image.thumb.jpeg.2550ef78e85fab0750b351e0a4061a5e.jpeg

image.thumb.jpeg.710a8208d87c55d516c0a1a55654cfd6.jpeg

image.thumb.jpeg.8c93d62139482ca0b94c461c5ab15765.jpeg

image.thumb.jpeg.11c38379fe3f7def458c0d55850088c7.jpeg

image.thumb.jpeg.15453a700dff33571f4efb3cae624e3d.jpeg

image.thumb.jpeg.c2c3dcecaaf5803e27ffbbf3c8e0d52b.jpeg

image.thumb.jpeg.6eae05fb543bd4c32011130ec339fc7d.jpeg

image.thumb.jpeg.4fd0d817c57d5aa9666bae8308da49e8.jpeg

image.thumb.jpeg.61484c7671761466becf1ed8398967fe.jpeg

3dkoEwC.jpg

Zvezdina revija slavi 60. rođendan! Veliki jubilej jednog od najdugovečnijih sportskih magazina u Evropi!

image.jpeg.ee0e2e1776bf4fc425fcc5b0bc6c6b42.jpeg

Sportsko društvno Crvena zvezda jedno je od najtrofejnijih u ovom delu sveta, a rezultate koje ostvaruju crveno-belih punih 60 godina prati i "Zvezdina revija".

Sportsko društvno Crvena zvezda jedno je od najtrofejnijih u ovom delu sveta, a rezultate koje ostvaruju crveno-belih punih 60 godina prati i "Zvezdina revija".

Ova, 2021. godina jubilarna je za crveno-beli list, koji će u četvrtak obeležiti 60 godina od prvog broja i početka neprekidnog izdavanja.

Do sada je objavljeno 674 izdanja jednog od najdugovečnijih sportskih magazina u Evropi.

Tim povodom, u celosti prenosimo tekst glavnog i odgovornog urednika Zvezdine revije, Zorana S. Avramovića.

- Ljubav prema Zvezdi je (ne)objašnjiva. I misao istaknuta u podnaslovu to (ne)objašnjava. Osamnaestog marta 2021. godine biće tačno 21.915 dana, kako je pre šezdeset godina izišao Prvi broj Zvezdine revije. Dnevnik jedne ljubavi, otisci u vremenima, tragovi posvećenosti generacija generacijama. Tradicija za budućnost onih koji su Zvezdinu reviju stvarali da traje i stvaraju je da traje...

Po mnogo čemu je SD Crvena zvezda – naša sportska porodica, jedinstvena. A svaka porodica je domovina srca. Zvezdina revija, poput porodičnog albuma ili svojevrsnog rodoslova, je najsigurniji oslonac za nova pregnuća, kako je svojevremeno isticao Slobodan Nešović.

Zvezdina revija – jedinstveno naša, je naš glas. Glas svih zvezdaša. Futuristi dvadestog veka, koji su 4. marta 1945. godine stvorili naše sportsko društvo, tražili su i način da se dopre do svakog dela tadašnje države, gde se na pomen Zvezdinog imena i slavilo i tugovalo, i smejalo i plakalo. Svaki uspeh se meri brojem pokušaja. Pokušaji odmah po osnivanju da se krene sa izdavanjem Revije, pa potom period dvogodišnjeg „uigravanja“, rezultiralo je Osamnaestim martom 1961. godine, od kada Zvezdina revija izlazi u kontinuitetu.

Tog 18. marta 1961. godine – koincidencija ili ne, na takmičenju „Pesma Evrovizije“ održanom u Kanu nastupila je Ljiljana Petrović, po prvi put predstavljavši tadašnju zemlju.

Sa Zvezdinom revijom ništa nije ni davno niti daleko. Uostalom, nije li čitanje razgovor u išini, kroz koji postajemo bliži i sebi i jedni drugima, nekako blaži i puniji ljubavi i čovečnosti. Svaka fotografija oživljava i postaje figura misli, a svako napisano slovo potvrda da kad se veruje u sopstveni put, onda nema potrebe da se dokazuje da je tuđi put pogrešan.

Naslovna strana rodjendanskog broja Zvezdine revije

image.thumb.jpeg.e0f560ae56552b41da7cd72a5382c753.jpeg

Iskrenost sa kojom se za Zvezdinu reviju piše i strast sa kojom se Zvezdina revija stvara, neodvojiva je od onih koji su za nju pisali i pišu i koji su je stvarali i stvaraju.

Svi mi zvezdaši, koji smo je stvarali i stvaramo znamo da reči lete, a da ono što je napisano ostaje. Od Rajka Mitića, Slobodana Ćosića, Ljubiše Vukadinovića, Miroljuba Stojkovića, Miloša Marinkovića, Branislava Popovića, Daneta Korice, Nenada Stekića, Milana Tomića, koji su kao glavni i odgovorni urednici preuzimali odgovornost za svaku napisanu reč.

Preuzimajući dužnost glavnog i odgovornog urednika, negde pred izlazak 500-tog broja, pre 21 godinu, bio sam potpuno svestan te odgovornosti. Prirodno je u skladu sa zakonitostima vremena da su se neke stvari menjale: od formata, zaglavlja lista, tehnike štampe... Te „neke“ stvari su se menjale, da bi jedna stvar ostala ista – vanvremenska. To „isto“ je da je Zvezdina revija srpski časopis – štampan na ćirilici, Glas zvezdaša u celosti posvećen SD Crvena zvezda, najdugovečniji časopis ovakve vrste na Balkanu i među vodećim sa najdužom tradicijom u Evropi!

Uređivački credo, koji moji saradnici znaju i poštuju, na čemu sam im zahvalan su: Ljubav i Iskrenost. Zavređuje posebnu zahvalnost i priznanje gospodin Milan Blešić, izvršni urednik Zvezdine revije, skoro tri decenije, za predan rad, često i mukotrpan u nastojanju da se sistematično isprepletu niti života svakog našeg kluba, kojima je protkano njihovo postojanje i trajanje.

Zvezdina revija nije samo hroničar svega što se u našoj sportskoj porodici dešava. Revija je aktivan akter crveno-belog života koji pulsira izborom Najboljeg sportskog para, Izborom za fotografiju godine, Izborom za sportistu veka, specijalnom nagradom „Revije“...

21.915 dana Zvezdine revije su dokaz da ništa nije nemoguće za one koji su smatrali i smatraju da je vredelo i vredi pokušati.

Uostalom, iste te 1961. godine, tačnije 12. aprila je i prvi čovek - Jurij Gagarin poleteo u svemir. Njegova knjiga sećanja, odnedavno dostupna i na srpskom jeziku zove se „Put do zvezda“. Koincidencija ili ne – procenite sami. Tek, Jurij beleži: „...Životno iskustvo pokazuje da svemir neće osvajati nikakvi „supermeni“, već najobičniji ljudi...Pogledajte me : Zar vam ja ličim na „natčoveka“ ?“.

Budućnost Zvezdine revije neće zavisiti od bilo kog „supermena“ ili „natčoveka“. Zvezdina revija je to što jeste i takva kakva jeste. U vremenima u kojima živimo sam medij postaje poruka. Tehnološki izumi – društvene mreže nisu samo alati, koji ljudi koriste, već i redefinišu medije, odnosno poruku. 

Tradicija ostaje uvek vodič i za istoriju je uvek potrebno objasniti i pridržavati se tradicije. Ako je ovih šezdeset godina doslednosti Zvezdine revije deo istorije SD Crvena zvezda, onda nijedan dan nije uzalud potrošen, navodi se u tekstu čoveka koji već 21 godinu uređuje Zvezdinu reviju.

image.jpeg.5b028b70655230fb02bd03fa4c72ff9e.jpeg

Iz monografije SD 1945-2005

wDTArBg.jpg

02sazLB.jpg

wWM1Sxg.jpg

image.thumb.gif.b9853c2ae344ab9b472dba6fc3edb4c8.gif

4 hours ago, Бели вук said:

Da li uopšte ima da se kupi na nekoj trafici? Ja godinama nigde nisam video da ima da se kupi jer bi voleo da i dalje je skupjam bez obtira što na sajtu SD može da se skine u pdf  ormatu?

Pre se pustao neki odredjen broj revija u prodaju ne znam da li je jos uvek tako ili postoji samo u elektronskom formatu. Najbolje bi bilo pitati njih u redakciji, mozda imaju nesto i za prodaju ili mozda ima neka opcija pretplate ili slicno.

Crvena Zvezda Marketing
Adresa redakcije: Ljutice Bogdana 1a, 11000 Beograd
Telefon: 011/2661-078
E-mail: it@sd-crvenazvezda.net

Evo ti kontakte pa se raspitaj oni ce najbolje da ti kazu dal' ima Revija u stampanom izdanju. 

1 hour ago, Goran137 said:

Pre se pustao neki odredjen broj revija u prodaju ne znam da li je jos uvek tako ili postoji samo u elektronskom formatu. Najbolje bi bilo pitati njih u redakciji, mozda imaju nesto i za prodaju ili mozda ima neka opcija pretplate ili slicno.

Crvena Zvezda Marketing
Adresa redakcije: Ljutice Bogdana 1a, 11000 Beograd
Telefon: 011/2661-078
E-mail: it@sd-crvenazvezda.net

Evo ti kontakte pa se raspitaj oni ce najbolje da ti kazu dal' ima Revija u stampanom izdanju. 

Мислим да Ревија излази једном у 2 или 3 месеца па је најбоље отићи пре почетка утакмице у просторије Ревије у згради СД-а и питати да ли има који број.

Невезано за то хтедох те питати хоће бити из Монографије нешто о рукомету, одбојци и ватерполу?

21 минута раније, Beni said:

Мислим да Ревија излази једном у 2 или 3 месеца па је најбоље отићи пре почетка утакмице у просторије Ревије у згради СД-а и питати да ли има који број.

Невезано за то хтедох те питати хоће бити из Монографије нешто о рукомету, одбојци и ватерполу?

Da pre je izlazila mesecno a sada je na 2 ili 3 meseca, pa moze i tako da se ode pre pocetka utakmice i da se pita, mislio sam ovo je neki brzi nacin kontakta u slucaju da je covek daleko od BG-a pa da ne dolazi cesto na utakmice. Inace imam ja sve revije.

Da bice, planiram da postavim jos nesto za one 4 teme o klubovima koje su prazne pa cu nakon toga da postavim i za jos neke klubove izmedju ostalog i o rukometnom, odbojkaskom i vaterpolo klubu, bice sigurno vrlo brzo.

Od svoje desete godine svaki broj kupovao ...... realno kupovo sam sve zivo sto ima veze sa Zvezdom , pa cak krijuci i cigarete ,, Crvena Zvezda ,, ..... nisu bile lose , dok su ih proizvodili ...   batalio sam  zbog njih sarajevski meki ,,Malboro ,, ( bolji od originala ) .... da bih dao klubu neku kintu ..... he, he .... a  bile su skupe bas ... 

Од ове насловнице са Видићем и Ањом прође тачно 20 година... баш време лети и ко би рекао да ће у том тренутку може се рећи њих двоје као клинци постати пар година касније светске величине и поврх свега што су обоје изашли из наше школе.

Posted (измењено)
43 minutes ago, Goran137 said:

Iz monografije SD 1945-1995

image.jpeg

Јел ово сточарски премијер марјановић давао неке изјаве за нас? Преко телефона гледам па не могу да зумирам ко је ова измазана девојка на насловници? Претпостављам да је неки новогодишњи број несрећних деведесетих али где нађоше тог смрада који им је наштеловао више титула него толе.

Edited by Beni

12 minutes ago, Beni said:

Јел ово сточарски премијер марјановић давао неке изјаве за нас? Преко телефона гледам па не могу да зумирам ко је ова измазана девојка на насловници? Претпостављам да је неки новогодишњи број несрећних деведесетих али где нађоше тог смрада који им је наштеловао више титула него толе.

'Ladno smećar...

"Ekskluzivno:Premijer Mirko Marjanović"

39 минута раније, Beni said:

Јел ово сточарски премијер марјановић давао неке изјаве за нас?

Jeste smecar jedan. Da ovo je neki intervju sa njim iz broja 448 koji je izasao 4 Januara 1995 okacicu sada ovde tih par strana, ne znam ni ja gde su nasli tog smecara...

0MngGLQ.jpg

IB49axz.jpg

Qen3XdD.jpg

5 минута раније, Бели вук said:

Bio je on 95-e i na 50 godina Zvezde u Sava Centru još se kao i svi u prvom redu zakitio crvenom maramicom u gornjem džepu. Ima to u reviji iz aprila 95-e

Koja njuska, zakitio se crvenom maramicom a nije mogao da podnese crveno, vnogo jedno...

12 минута раније, Бели вук said:

Ima to u reviji iz aprila 95-e...Jel' to ovo?

1AAeD1t.jpg

2 hours ago, Goran137 said:

Jeste smecar jedan. Da ovo je neki intervju sa njim iz broja 448 koji je izasao 4 Januara 1995 okacicu sada ovde tih par strana, ne znam ni ja gde su nasli tog smecara...

Брате да ли поседујеш овај број са Видићем да окачиш слике са проглашења најбољих спортиста и интервју са њим и Ањом уколико је био? Ја сам више узимао покојни Темпо али у селидбама неких 200 бројева се изгубило а било је ту гомила одличних постера мада сам омашио онај џиновски од Пиксија у природној величини који су сви живи имали.

11 минута раније, Beni said:

Брате да ли поседујеш овај број са Видићем да окачиш слике са проглашења најбољих спортиста и интервју са њим и Ањом уколико је био? Ја сам више узимао покојни Темпо али у селидбама неких 200 бројева се изгубило а било је ту гомила одличних постера мада сам омашио онај џиновски од Пиксија у природној величини који су сви живи имали.

Posedujem brate i imaju intervju price sa njima. Okacicu sada. Imam ja dosta digitalnog Tempa a taj poster sa Piksijem sam imao kao negde izmedju 5 i 7 razreda osnovne i menjao se sa nekim likom posle mi bilo zao :)

3RxDWpC.jpg

w7BUBIf.jpg

RsCGnsS.jpg

GHwd8aE.jpg

aG7WPlB.jpg

h1wXlcY.jpg