Jump to content

Форум је од 19. јула у потпуности отворен за госте, што значи да можете да читате све теме као и регистровани корисници! Уживајте! 😎

Levo krilo

Рачунари и зашто их се не треба плашити

Recommended Posts

Dakle, visimo/te na forumu satima i danima, red je da naucimo nesto i o racunarima.

Za pocetak neka@meda prebaci par postova sa Svastare ovde, pa da krenemo medjusobno da se ispomazemo :D

Ako postoji tema, brisite ovu...

• Палац горе 1

Odlicna ideja. Treba ovo da zazivi. Samo malo nasminkajte naslov admini. Moze ovde o svemu da se pise, i o hardveru i o softveru. 

Sve mi diraj, admine, ali naslov nemoj! :D

41 минута раније, Levo krilo said:

Sve mi diraj, admine, ali naslov nemoj! :D

Mora,bre,u cirilicu!!! :D

Posted (измењено)
18 hours ago, Levo krilo said:

Dakle, visimo/te na forumu satima i danima, red je da naucimo nesto i o racunarima.

Za pocetak neka@meda prebaci par postova sa Svastare ovde, pa da krenemo medjusobno da se ispomazemo :D

Ako postoji tema, brisite ovu...

Sta mu sad fali, pa odjednom ne mogu da gledam ni klipove na YouTube.
Imam instaliran AdobeFlashPlayer. . .

Ваш прегледач тренутно не препознаје ниједан од подржаних формата видео снимака.
Кликните овде да бисте видели одговоре на честа питања о HTML5 видео снимцима.

Edited by IBRS

najcesci, a ujedno i najgluplji, problem sa neotvaranjem stranica i sadrzaja, verovali ili ne moze biti datum na kompjuteru. proverite to. 

dalje, razne neke dozvole koje se mogu procackati u internet podesavanjima. 

ja sam nedavno mucio muku s tim, ubih se trazeci resenje... na kraju sam (a to godinama izbegavam) apdejtovao sistem, 4-5 sati se on apdejtovao sunce mu ludo, ali evo sad radi sve kao sat. 

a i kriv sam jer sam menjao komp i nisam znao koji mi je sistem "onaj dobar" pa sam sa hrpe cd-a uzeo neki random, kome ocigledno nisu sve zicke na broju :)

p.s. mante se ljudi vise tih masina sto jedva rade. 

evo ja pocetkom godine uzeo lenovo thinkcentre m91p za 100e, radi kao zmaj i vidim pre neki dan na oglasima na kupujemprodajem lenovo thinkcentre m93p sa i-5 procesorom cetvrte generacije za 70e i sad sljakam sa 2 komada ko grof hahah. 

zakljucak, ima jeftinih desktop racunara na svaki korak, nemojte se muciti sa 256mb ram memorije i single core procesorima. smanjite sa dve pakle na jednu i za mesec, dva eto ih evrici

• Палац горе 2
  • Лајк 1
  • Хаха 1

Posted (измењено)

Kako da deaktiviram Instagram?

Snasao sam se.

Послато са SM-G960F уз помоћ Тапатока

Edited by Kisli Krastavac

Može li ovdje da se piše o laptopovima? Trebam da kupujem nešto u narednom periodu pa bih potražio vašu pomoć :D 
Kad sam uzimao telefon srećom sam pogledao šta kaže forum i na kraju me Medo medenjak nagovori da uzmem kinesku zverinu Xiaomi zvani sitan pirinač. Malo je reći da sam zadovoljan. 

Zato me sada zanima na šta da obratim pažnju kod kupovine laptopa. Ovaj SSD jel toliko važan, vidim da su cijene dosta više ako je SSD a ne HDD? Procesor i3 kakav je? Ili da guram do i5 pa će se stezati kaiš i glasati Milovana na izborima hehe. Bacite neke karakteristike koje bi trebao da gledam. Koristio bih laptop za internet, Excel tabele i neke laganini igre za opuštanje tipa Football Manager i Civilization 5 i 6, ne bi trebalo da su zahtjevne to igre. Što se para tiče, pojma nemam koliko ću imati jer ću na rate da ga uzimam, nekih 500-600-700 eura, bem li ga, važno je da me služi laptop nekoliko godina da se ne nerviram i mijenjam ga posle 2-3 godine jer je zastario. 

Prikupljam informacije sa svih strana, nemam neko znanje o tehnologijama :) 

• Палац горе 1

SSD ti je vazan zbog brzine podizanja... OPERATIVNOG SISTEMA, nemoj biti nevaljao :D  Sve ce ti programe brze, pogadjas, podizati, generalno kad jednom osetis tu brzinu, neces se vise vracati na obican hdd.

Sto se ostalog tice... procesor i3 je dobar procesor, ali zavisi KOJE GENERACIJE!? Dakle oznaka, recimo i3-6600 je 6 generacija, a trenutno je aktuelna 8 cini mi se.

Kad gledas procesor gledaj i3 i i5 ove celerone i oznake N-broj nemoj ni gledati, ne vrede te pare.

Sto se tice igrica, mislim da mozes uzeti laptop bilo koji koji ima posebnu grafiku. Verovatno ce i integrusa da radi, ali bolje je imati posebnu za vece zahteve.

Licno ne bih gledao laptop bez 8GB RAM memorije, ali to mozes i nadograditi naknadno. Kao sto mozes uzeti obican hdd, pa ssd kupiti kasnije (minimum 120GB je sad 4-5000 dinara) a onda taj hard disk, od recimo 500GB pretvoris u prenosni i koristis ga za podatke (kupi se odgovarajuca kutija za hard disk, ubacis hard i imas prenosni. Kutija je max 2000 din

E sad, za 500-600-700 evra mozes uzeti bas svasta, zavisi da li je 500 ili 700 evra :D 

Ako sam te zbunio, odlicno, posto si ekonomista, cestitam jos jednom, procitaj brojeve jos jednom pa kreni u potragu. Bitno je i da li ces kuriti preko kupujemprodajem sajta ili u nekoj od radnji. Za BG znam radnje koje su povoljnije, a generalno winwin, gigatron i sl. deru koliko su skupi, njih bi izbegao.

Vici, kukaj, placi, pa cemo pomoci koliko znamo :D

• Палац горе 1

SirotiLJa kupuje kompove za 700 evra. Sta li rade bogatasi, jbm ti zivot? :D

Desktop, naravno. Cepni 2 SSD-a. Jebes Hard Disk. RAM 8 gb pa nadalje, sto vece frekvencije, 3200 mhz. 

Gotivim AMD, tako da bih ti preporucio njihove Ryzen procesore. Ali i Intelovi su dobri, samo skuplji. 

• Хаха 2

Evo ti jedan za izmedju 600 i 700 evra...

https://www.emmi.rs/laptop-računari-lenovo-v130-15ikb-sivi-156fhd-ag.11.html?productId=77001

Dodas mu jos 4GB RAM memorije i jos sdd od 240GB jednog dana i fioka za HDD i imas i komp sa ssd i prenosni hard disk od 500 GB za podatke :D

ne treba ti 2 sdd to je bacanje para... 240GB za OS i hard za podatke... i to je to. Intel procesori su preskupi i nastavice cene da rastu, AMD ima odlicnu seriju tih Ryzen procesora... ovo je za desktop.

@Meda inace nema pojma, ali ako ti ne treba prenosni racunar, bolje uzmi desktop... i bez 8GB nemoj ni da razmisljas da uzimas komp...besmisleno je malo

• Палац горе 1
  • Терза 1

7 минута раније, Levo krilo said:

Evo ti jedan za izmedju 500 i 600 evra...

https://www.emmi.rs/laptop-računari-lenovo-v130-15ikb-sivi-156fhd-ag.11.html?productId=77001

Dodas mu jos 4GB RAM memorije i jos sdd od 240GB jednog dana i fioka za HDD i imas i komp sa ssd i prenosni hard disk od 500 GB za podatke :D

ne treba ti 2 sdd to je bacanje para... 240GB za OS i hard za podatke... i to je to. Intel procesori su preskupi i nastavice cene da rastu, AMD ima odlicnu seriju tih Ryzen procesora... ovo je za desktop.

@Meda inace nema pojma, ali ako ti ne treba prenosni racunar, bolje uzmi desktop... i bez 8GB nemoj ni da razmisljas da uzimas komp...besmisleno je malo

Jebo te Emmi. Pojeli mi dzigericu. Dosao mi komp, upalim ga, sve ok ali Hard falican. Nije moglo nista da se skine i instalira na njega. Reklamirao i sad cekam da poprave ili zamene. Kazu u roku od 30 dana. Proslo evo 11.

• Скењ 1

Emmi ima najbolje cene, e sad sto se tvog harda tice, nemam pojma

evo jedan za malkice jace od 700evra

https://www.emmi.rs/laptop-računari-lenovo-v330-15ikb-sivi-156fhd.11.html?productId=77718

Dodas ssd kad stignes i fioku za hdd i pevas

• Палац горе 1

Сада, Levo krilo said:

Emmi ima najbolje cene, e sad sto se tvog harda tice, nemam pojma

evo jedan za malkice jace od 700evra

https://www.emmi.rs/laptop-računari-lenovo-v330-15ikb-sivi-156fhd.11.html?productId=77718

Dodas ssd kad stignes i fioku za hdd i pevas

Ma znam, jebes ih. Ali su u ovoj radnji bili neozbiljni samo tako. I spori su. Mozda u drugim radnjama nije tako. Ne znam. 

Mislio sam ovako nešto, recite ako pogrešno razmišljam. Gledam da mi procesor bude što jači, i5 je max, i7 mi je preskupo. RAM moram 4gb jer mi sa 8 trenutno mnogo ide cijena na gore pa ću naknadno u narednom periodu ubaciti još, nije mi žurba, i sa 4 mi je ok. Zato gledam da stavim i ovaj SSD. Mogao bih npr i5+8gb RAM ali onda ako stavim i SSD ode cijena previše. Zato gledam da bude i5+SSD sa 4gb pa ću nadogradjivati. Ovo oko grafičke se baš slabo razumijem tu ću vas zapitkivati kad suzim izbor, da vas ne maltretiram sada. Što se ostalih stvari tiče, ne znam na šta bih još obratio pažnju.

Mada gledam sad neki HP procesor i5-7200, 8gb RAM, 256 SSD (kapiram da je to dovoljno, nikad ne držim muziku i filmove na laptopu, vremenom bih uzeo eksterni). Evo link pa bacite pogled.  https://www.multicom.me/racunari-i-oprema/laptop-racunari/lenovo/laptop-lenovo-80th0022ya-56850.html 

Mogu da se nadju i jeftiniji sa i5 i 8gb RAM ali bez SSD, zato i pitam dal se isplati ići sa SSD, kapiram da u mom slučaju je bolje jer meni 1tb HDD ne treba ništa, ne bi ga popunio ni sabrana djela Lise Ann da držim unutra. 

32 минута раније, Јури said:

Mislio sam ovako nešto, recite ako pogrešno razmišljam. Gledam da mi procesor bude što jači, i5 je max, i7 mi je preskupo. RAM moram 4gb jer mi sa 8 trenutno mnogo ide cijena na gore pa ću naknadno u narednom periodu ubaciti još, nije mi žurba, i sa 4 mi je ok. Zato gledam da stavim i ovaj SSD. Mogao bih npr i5+8gb RAM ali onda ako stavim i SSD ode cijena previše. Zato gledam da bude i5+SSD sa 4gb pa ću nadogradjivati. Ovo oko grafičke se baš slabo razumijem tu ću vas zapitkivati kad suzim izbor, da vas ne maltretiram sada. Što se ostalih stvari tiče, ne znam na šta bih još obratio pažnju.

Mada gledam sad neki HP procesor i5-7200, 8gb RAM, 256 SSD (kapiram da je to dovoljno, nikad ne držim muziku i filmove na laptopu, vremenom bih uzeo eksterni). Evo link pa bacite pogled.  https://www.multicom.me/racunari-i-oprema/laptop-racunari/lenovo/laptop-lenovo-80th0022ya-56850.html 

Mogu da se nadju i jeftiniji sa i5 i 8gb RAM ali bez SSD, zato i pitam dal se isplati ići sa SSD, kapiram da u mom slučaju je bolje jer meni 1tb HDD ne treba ništa, ne bi ga popunio ni sabrana djela Lise Ann da držim unutra. 

Moras SSD i RAM 8 GB. To ti je minimum za nesmetan rad. I pojedini programi poput Ilustratora, Indizajna, i slicno, zahtevaju uz grafiku i dosta RAM-a, a trebace ti i za igrice. 

Možeš malo da mi uporedis Ryzene sa Intelom? Ove intelove sam pohvatao nekako, čak i ove generacije, al zato ove Ryzen nemam pojma sta i kako. Ovaj Ryzen 5 sa kojim intelom bi mogao da se mjeri? 

Ma polako ću, tek sam počeo da se raspitujem, ne zurim nidje. Znam da ne znam mnogo tako da idem polako 😂

Greota 700e za laptop, za te pare moze odlican desktop da se sklopi jos sada su pale cene grafickih. 

• Палац горе 1

Направи налог да би могао да коментаришеш

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Региструј се на наш форум, лако је!

Register a new account

Пријави се

Већ имаш налог? Пријави се овде.

Пријави се сада